آموزشی

راهنمای تشخیص برنج خوب یا برنج مرغوب

راهنمای تشخیص برنج خوب یا برنج مرغوب

اگر بخواهیم بطور خلاصه، ویژگی های برنج خوب را ذکر کنیم، برنجی خوب است که طعم خوشمزه و ری خوبی دارد (خوب قد می کشد) و به هم نمی چسبد و البته، عطر و بویی هم به راه بیاندازد که نگو نپرس.

اینها ویژگی های برنج ایرانی است، مثل برنج فریدونکنار، برنج استخوانی، برنج طارم، برنج دم سیاه، برنج دودی و…
اما مشکل از زمانی آغاز می شود که پای برنج هندی، پاکستانی، تایلندی و برنج اروگوئه به بازار ایران باز شد.

پس قطعا برنج ایرانی، کیفیت بسیار بیشتری دارد و ویتامین و پروتئین بیشتری نیز دارد.هر کیلو برنج ایرانی برای 5 نفر مناسب است و یک پیمانه هم باید برای ته دیگ در نظر گرفت، البته برنج هایی مثل برنج پاکستانی، هر کیلو برای 6 نفر طبخ می شود چون برنج های هندی و پاکستانی حتی در نوع کم کیفیت آن، بخوبی قد می کشد و دانه می شود، هر کدبانوی تازه کاری، از عهده پخت آن بر می آید. پس برنج ایرانی فوت و فن پخت خاص خود را دارد و با تلاش اول، ناامید نشوید.

اگر برنجی می‌خواهید که خوب ری کند، باید برنجی استفاده کنید که تازه نباشد. اگر برنج تازه خریده‌اید بگذارید کهنه‌تر شود و سپس استفاده کنید، البته از عطر و طعم خاص برنج تازه نمی توان چشم پوشی کرد.
برنج قدیمی، سخت و سفت است و اگر چند دانه از آن را زیر داندان بشکنید، سفتی و سختی آن را متوجه خواهید شد. همچنین برنجکهنه تر، تیره تر از برنج تازه است.
برای تشخیص میزان عطر و بوی برنج، مقداری از آن را میان دو کف دست قرار دهید و در آن بدمید. از مقدار بوی عطری که به مشامتان می‌رسد می‌توانید کیفیت آن را تشخیص دهید.

برنج کشت دوم، عطر بیشتری نسبت به برنج کشت اول دارد. برنج کشت دوم محصول کمتری دارد و به همین خاطر، قیمت بالاتری هم دارد.
برنج خوب، نوع دانه های یک دست دارد و ترکیب نشده. برنج مرغوب، به اصطلاح قاطی ندارد و دانه های آن از یک نوع است. اگر برنج یکدست نباشد، پخت آن سخت می شود و تا خانم‌های خانه‌دار روش پخت آن به دستشان بیاید، برنج به ته کیسه رسیده است!
پس موقع خرید برنج، دقت کنید که همه دانه ها باید یک جور باشند یا اگر برنج کهنه می خرید، همه آنها به یک اندازه تیره باشند. یادتان باشد که برنج مخلوط، عطر کمتری دارد.
شما از چه روش هایی برای تشخیص برنج با کیفیت استفاده می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید