آموزشی, سلامتی و تغذیه

تفاوت برنج ایرانی با برنج های دیگر

تفاوت برنج ایرانی با برنج های دیگر

در نگاه کلی می توان گفت که برنج ایرانی به مراتب با کیفیت تر و خوش خوراک تر و خوش بو تر از برنج خارجی می باشد.
برنج ایرانی، یکی از بهترین و مرغوب‌ترین برنج ‌های جهان است ولی در مقایسه با انواع برنج خارجی، قیمت بالاتری دارد.

سوالی که مطرح می شود این است که:
آیا کیفیت بهتر برنج ایرانی، صرفه اقتصادی دارد؟
آیا ممکن است استفاده از برنج ارزان‌تر هندی یا پاکستانی، ضرری به سلامتی شما برساند؟

علت قیمت بالای برنج ایرانی
عوامل مختلفی مثل میزان محصول برنج ایرانی در هنگام برداشت، روی قیمت برنج ایرانی اثرگذار هستند.
برنج دم سیاه با کیفیت فوق‌العاده و برنج طارم درجه یک که محبوب‌ترین برنج ایرانی است، عطر و طعم بهتری نسبت به سایر انواع برنج ایرانی دارند و همچنین این دو نوع برنج در صورت ماندن، همچنان بعد از دو یا سه وعده به خوبی دفعه اول خواهند بود.
برنج فجر و برنج شیرودی هم باکیفیت هستند و هم هزینه مناسبی دارند؛ بهترین انتخاب برای شما خرید برنج فجر و برنج شیرودی است که کیفیت مطلوبی دارند و چون جزء برنج‌های پرمحصول هستند، قیمت مناسب تری هم دارند.
اما برنج خارجی موجود در ایران که بیشتر از هند و پاکستان تامین می شود درجه کیفیت متفاوتی داشته و بهترین آن قیمتی حدود نصف برنج ایرانی مرغوب دارد. البته قابل ذکر است که برنج خارجی، عطر و طعم برنج ایرانی را ندارد ولی به دلیل قیمت مناسب تر، مشتریان خاص خود را دارد.
ارزش غذایی برنج ایرانی، بسیار بیشتر از برنج خارجی می باشد و این به تنهایی می تواند یک ملاک انتخاب باشد.

آیا برنج خارجی (هندی، پاکستانی، تایلندی) برای سلامتی ضرر دارد؟
برخی می‎گویند برنج هندی ممکن است آلوده به مواد خطرناکی مثل آرسنیک، کادمیوم و یا فنول که سرطان زا است، باشد و برخی دیگر با آن مخالفند. ترکیبات مضر برنج، فقط در آزمایشگاه شناسایی می‌شود و نمی‌توان به همین سادگی راجع به آن قضاوت کرد.
برنج خارجی را می توان زمان طولانی تری نسبت به برنج ایرانی نگه داشت. یکی از دلایل این زمان طولانی، مواد نگهدارنده ای است که برای جلوگیری از شپش زدن در آن استفاده می شود.
برنج خارجی را فراموش کنید، برنج شالی دارای گواهینامه استاندارد است پس با خیال راحت برای خرید آنلاین برنج ایرانی، می توانید برنج شالی را انتخاب کنید که ایرانی است و کیفیت بالا، بسته بندی در اوزان متنوع و قیمت مناسبی دارد.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه، برنج ایرانی، حاصل تلاش شالی کاران هموطن مان می باشد که در گرمای تابستان، حاصل دسترنج یک ساله خود را برداشت می کنند، پس میتوانیم با خرید برنج ایرانی، از هموطنان مان حمایت کنیم و از طعم و عطر و کیفیت برنج ایرانی نیز لذت ببریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید